Колакушиќ: Евровизија е „лика и прилика“ на Европскиот парламент

Носителот на кандидатската листа за изборите за Европскиот парламент, Право и правда, Мислав Колакушиќ денеска во Риека изјави дека очекува од 100.000 до 120.000 гласачи и со тоа „можеби и два пратенички мандати“.

Тој, исто така, очекува дека на овие избори уште многу гласачи ќе се определат за суверени политички опции, откако ќе видат како и што прават другите политички партии и ги повика сите да гласаат за неговата листа.

Гласот на суверенистичките опции меѓу хрватските европратеници е важен бидејќи 10-те мандати сигурно ќе бидат целосно глобалистички ориентирани, а тоа се однесува на ХДЗ, СДП и Моземо, рече тој.

„10 глобалисти од Хрватска повторно ќе му служат на Фон дер Лајен, кој најпросперитетниот регион во светот, ЕУ, го претвори во изрод“, тврди тој, додавајќи дека „сите нормални вредности се напуштени, нормален човек. чудно е, семејството е прогласено за чудна работа, сите сме претворени во некои номади, не смееш да те поврзуваат со никого, мора да си сам, се што е нормално е досадно, се што е традиционално е глупо“.

„Евровизија е ‘лика и прилика’ на Европскиот парламент. Во ЕП има само 30 луѓе кои размислуваат со своја глава, а се друго е гласачка машина“, рече тој. Тој вели дека очекува зајакнување на суверените опции на овие избори во другите европски земји, како Италија и Франција.

Колакушиќ се осврна на конституирањето на новото свикување на хрватскиот Сабор, оценувајќи дека е поглобалистички од кога било.

„Ужасно е што 144 пратеници гласаа за Јандроковиќ, претседател на парламентот од осудена криминална организација, а речиси сите хрватски граѓани веруваат дека во Хрватска владее корупција“, тврди тој.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Регион

Како снема струја на Балканот?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на мафијашки клан

Read more

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе