Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Производството на автомобили во Русија доживеа колапс откако големите производители на автомобили ја напуштија земјата, а западните влади воведоа санкции врз земјата како одмазда за нејзината инвазија на Украина.

Русија произведе 3.700 автомобили во мај, 97 отсто помалку отколку во истиот месец минатата година, објави државната статистичка агенција Росстат доцна во средата.

Производството варира од 95.000 автомобили во јануари и 108.000 во февруари пред да падне на 40.800 во март.

Русија во периодот од јануари до мај годинава произвела вкупно 268.000 возила, што е двојно повеќе од истиот период минатата година.

Производството на камиони и автобуси во мај падна за речиси 40 отсто и 6,5 отсто, соодветно, во споредба со мај 2021 година.

Руската автомобилска индустрија вработува 300.000 луѓе, а уште 3 милиони работат во сродните индустрии.

Само две од 20-те фабрики за автомобили останаа во Русија откако големите производители на автомобили го прекинаа производството и продажбата поради инвазијата на земјата во Украина.

Продажбата на најпопуларниот и најприфатливиот бренд во земјата, Lada, падна за речиси 84 отсто во мај, соопшти Асоцијацијата на европски бизниси.

Министерот за индустрија Денис Мантуров го припиша зголемувањето на цените на возилата од 30 отсто на инфлацијата, порастот на цените на деловите и падот на курсот на рубљата.

Претседателот Владимир Путин претходно во јуни нареди нова стратегија за драстично да се намали зависноста на руската автомобилска индустрија од странска технологија и да се обезбеди нејзината „глобална конкурентност“.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Авто новости

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Read more

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Read more

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more
 

Автомобили

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе