НБА 2019/20

„Колено за колено“ – повредата на Ајзак ги подели НБА фановите

Орландо Меџик убедливо ги совладаа Сакраменто Кингс со 132:116 во натпреварот од регуларниот дел на НБА лигата.

Најпродуктивниот играч на средбата беше дефанзивецот на Меџик Теренс Рос, кој постигна 25 поени. Центарот Никола Вучевиќ натпреварот го заврши со дабл-дабл од 23 поени и 11 скокови.

Remote video URL

За Орландо ова беше петта последователна победа по која се искачи на 7. место во поредокот на Источна конференција. Сакраменто се 12-ти на Запад.

На девет минути пред крајот на мечот, крилниот играч на Орландо Џонатан Ајзак доби тешка повреда и беше изнесен од теренот.

URL

Подоцна клубот соопшти дека Ајзак има скинати лигаменти на коленото и сигурно нема да игра до крајот на сезоната.

URL
URL

Повредата на Ајзак предизвика ги подели НБА фановите и беше проследена со низа невкусни коментари на социјалните мрежи, каде некои кошаркарски фанови, главно Афроамериканци, ликуваа на неговата несреќа, имајќи предвид дека тој беше првиот НБА играч кој одби да клекне во знак на солидарност во борбата на движењето Black Lives Matter.

URL
URL

Спортските новинари,  некои фан групи и кошаркари застанаа зад Ајзак и неговото право да го искаже своето мислење и ги осудија коментарите како „колено за колено“ и „така му требаше“, посакувајќи му брзо закрепнување.

URL

На другите натпревари одиграни синоќа:

Бруклин – Вашингтон 118:110

Бостон – Портланд 128:124

Мемфис – Сан Антонио 106:108

Хјустон – Милвоки 120:116

Феникс – Далас 117:115.

реклама

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Кошарка

Мајами избори финале во НБА лигата

Read more

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Read more

Бостон намали на 2-3 против Мајами

Read more

„Кралот“ и Лејкерс сигурно чекорат кон финалето на НБА

Read more

Спорт

  • play_arrow

Арсенал не успеа да ги казни грешките на Ливерпул

Читај повеќе

Кепа не го одигра последниот натпревар за Челси, тврди Лампард

Читај повеќе

Во Струмица ќе никне најмодерниот терен со вештачка трева

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 3 години Вардар го постигна првиот гол во Лига Европа

Читај повеќе

Крауч е инпресиониран: Тијаго може да игра и по влечки

Читај повеќе

Роналдо: Серија А сега е потешка, со Пирло сме задоволни

Читај повеќе

Варди за голот со пета: На ударот му дадов шмек а ла Кројф

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет клупски легенди кои шокантно се вратиле „дома“

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов историски рекорд на Кристијано Роналдо

Читај повеќе