Колку би требало да трае сексуалниот однос?

Истражување спроведено од британска компанија за секс-играчки откри дека магичното време за добар секс е 30 минути, пренесе Daily Mail.

Резултатите од истражувањето на компанијата LoveHoney покажаа дека 40 проценти од луѓето преферираат нивниот секс да трае половина час или повеќе, но само 24 проценти изјавиле дека тоа е случај во нивната врска. Околу 47 проценти од испитаници во Австралија изјавиле дека сексот им трае околу 15 минути, додека 16 проценти признале дека им трае околу 10 минути.

Сексологот Трејси Кокс претходно изјави дека луѓето не треба да паничат околу тоа колку долго трае нивниот секс.

„Триесет минути за некои луѓе е премалку, за некои е предолго. Ако сте двајцата задоволни со траењето на сексот, тоа е најбитно. Целта е редовно да се поврзувате сексуално, што би значело секси бакнеж или некој вид предигра која не мора нужно да доведе до секс“, вели таа.

Истражувањето откри и на која возраст луѓето се најзадоволни со сексуалниот живот. 14,6 проценти на возраст од 36 до 40 години го оцениле својот сексуален живот со десетка. Втора најсреќна возрасна група се од 46 до 50 години, 13,5 проценти го оцениле своето сексуално задоволство со десетка.

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Љубов и секс

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Пет работи што мажот ги прави за време на секс, а кои покажуваат дека те сака

Read more

Магазин

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Читај повеќе

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Читај повеќе