Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Истражувањата покажуваат дека бактериите на мобилниот телефон можат да преживеат и до четири дена на екранот. 

Сепак, добрата вест е тоа што најновите истражувања покажуваат дека бројот на бактерии кои се задржуваат на рамните екрани на мобилните телефони е незначителен. Тие немаат со што да се хранат, па затоа не можат ниту да се размножуваат. Но, тоа не значи дека не треба да го дезинфицирате телефонот откако ќе се вратите дома од прошетка, работа или продавница.

Површината на вашиот екран е одраз на вашата хигиена. Сите кои ретко ги мијат рацете, а ги користат мобилните телефони кога јадат и ги носат со себе во бања, ќе пренесат многу повеќе бактерии на својот телефон од оние кои не го прават тоа.

Чистењето на мобилните телефони не е толку едноставно, затоа што многу лесно може да направите грешка која ќе му наштети.

За да избегнете оштетување на екранот, користете крпа од микро влакна- мали крпи со кои се чистат наочари или фотоапарат.

Без тешки хемикалии

Со користење на тешки хемикалии може да го оштетите слојот на хемиски премази кој произведувачите ги користат за да го заштитат телефонот од отпечатоци од прсти.

Водоотпорните телефони со IP68 стандард може да ги миете под вода за да ги исчистите темелно. Повеќето флегшип смартфони го имаат овој стандард, но сепак проверете дали и вашиот телефон го поседува.

Користете крпа и гел за дезинфекција или алкохол.

Дури и откако ќе го исчистите мобилниот, мора да бидете внимателни. Најдобриот совет е редовно миење на рацете, а вашиот телефон да го чистите најмалку еднаш дневно.

Remote video URL
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Пред и потоа: Неверојатни фотографии од луѓе кои оздравеле од COVID-19

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Мобилни

Xiaomi ја претстави серијата Mi 10T: Смартфони со одлична батерија и врвни перформанси

Read more

Ова се просечните цени на телефони и најпопуларните производители

Read more

Откриени детали за новите Xiaomi Mi 10T и Mi 10T Pro

Read more

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Read more

Гик

Од понеделникот 5 големи вселенски карпи минаа покрај Земјата

Читај повеќе

Совети од инсајдер во Google: Како да го забрзате Chrome?

Читај повеќе
  • filter

Lenovo го претстави новиот лаптоп со уникатно решение за слушалки

Читај повеќе
  • play_arrow

Настанот на Google во шест минути: Што сè претстави гигантот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ја претстави серијата Mi 10T: Смартфони со одлична батерија и врвни перформанси

Читај повеќе

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Читај повеќе
  • filter

Што сè ново ќе претстави Google вечерва, освен Pixel 5?

Читај повеќе

Блокиран Twitter профилот на унгарската Влада

Читај повеќе

Под површината на Марс се откриени солени езера

Читај повеќе