Здравје

Колку често треба да ја миете косата?

17. април 2019 - 13:21 | Кајгана

Колку често ја шампонирате косата? Според стручњаците, веројатно премногу често.

Во разговор за GQ, стилистот Џулиен Фарел открива дека иако нема строги правила и секоја коса е различна, повеќето луѓе премногу често ја мијат косата. Како што објаснува, секојдневното шампонирање може да направи повеќе штета отколку корист.

„Доколку ја миете косата секој ден, шампонот ќе ги отстрани природните масти од скалпот и така ќе доведе до сува и кршлива коса”, вели Фарел, додавајќи дека косата треба да се мие на секои два до три дена.

Но, доколку вашата коса е веќе оштетена, и овој број треба да го намалите на најмногу до два пати неделно.

Коментирај