Колку често треба да се јаде риба?

Рибата се смета за суперхрана бидејќи го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболување и го чува здравјето на мозокот.

Рибата ги содржи сите хранливи материи кои одат во процесот на раст и развој, како што се протеини, омега 3 масни киселини, калциум, железо, цинк, јод, витамини Б, А, Д и Е.

Неодамнешните истражувања покажуваат дека само со внесување на риба еднаш неделно помага да се зачува сивата маса на мозокот, која е одговорна за меморијата и вродените функции, а со тоа го намалува ризикот од добивање на Алцхајмерова болест.

Меѓутоа, лекарите велат дека не треба да претерувате со консумирање на риба поради една нуспојава, а тоа е поради живата која се наоѓа во рибата.

Живата се акумулира во рибата, а прво ја апсорбираат фитопланктони или алги, потоа ја консумираат помали морски животни, а на крај и поголемите риби.

Зошто ова претставува проблем?

Живата е метал кој може да го оштети централниот нервен систем или мозокот и `рбетниот мозок. Ако јадете повеќе риба, може да внесувате премногу жива, а ова има негативни последици по вашето здравје.

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Здравје

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Read more

Зошто треба да јадете урми?

Read more

Што му се случува на телото кога седите предолго?

Read more

Зошто треба секој ден да јадете јагоди?

Read more
 

Магазин

Палачинките на Лав Толстој

Читај повеќе
  • play_arrow

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Читај повеќе

Четири ситуации кои се совршени за секс

Читај повеќе

Канадски пратеник заборави да ја исклучи камерата и се појави гол пред колегите

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за грбни мускули и исправување на неправилно држење на телото

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе