Колку често жените треба да прават ПАП-тест?

Американското здружение за акушерство и гинекологија издаде насоки во кои советува жените да не прават ПАП-тест пред да навршат 21 година.

После тоа, треба да се прави на секои две години до 29-годишна возраст, а потоа на секои три години.

Ова е големо отстапување од претходните упатства, кои советуваа да се започне со овој тест на возраст од 18 години, еднаш годишно.

Слични совети важат и во Канада, со фактот дека со тестирање може да се започне порано само ако лицето е сексуално активно пред навршување 21 година.

Причината за оваа нова инструкција е всушност многу реткото заболување од рак на грлото на матката кај возрасната група од 18-21 години, која претходно беше целна група за рано откривање на оваа болест.

Развојот на болеста е доста бавен и потребни се години за да се развие, што ја оправдува инструкцијата да се направи ПАП-тестот во временски интервали подолги од една година.

Овој водич е дизајниран да спречи голем број непотребни тестови за жени кои немаат рак на грлото на матката.

Постапката за ПАП-тест се состои од земање брис од грлото на матката, кој потоа се испраќа во лабораторија за да се види дали има промени или абнормални клетки што би укажале на можноста за појава на рак. Проблемот е што хуманите папиломавируси, кои се чести и сексуално преносливи, можат да предизвикаат промени во клетките кои се целосно безопасни.

Меѓутоа, за точно да се утврди дали овие промени во клетките се безопасни или се потенцијален рак, потребно е да се извршат неколку контролни прегледи додека резултатот не стане сосема нормален.

Во некои случаи, жените ќе бидат изложени на биопсија на сомнителната локација или други тестови, иако клетките би се нормализирале сами. Експертите се надеваат дека новата инструкција ќе стане стандард во оваа област.

Лекарите ќе треба да посветат поголемо внимание на возрасната група од доцните 30-ти до 50-тите години; оваа група е најзагрозена поради големиот број сексуални партнери или затоа што жените никогаш не отишле на преглед.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Здравје

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Read more

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Read more

Зошто се појавува кариес иако водите добра орална хигиена?

Read more

Дали со јаболков оцет може да се намали нивото на шеќер во крвта?

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе