Колку долго човек може да издржи без спиење?

Б.С.Б.
/ 03.05.2021 / 15:25

Теоретски, човечкото тело може да издржи одреден период без спиење. Светскиот рекорд е 11 дена и 25 минути. Но, тоа не значи дека е корисно, туку напротив. Недостатокот на сон е сериозен проблем.

Дури и ако со денови успеете да останете будни, тоа не е добро по менталното, ниту по физичкото здравје. Така на пример, во 1959 година радио водителот Питер Трип одлучил да емитува емисија долга 201 час за да собере пари за хуманитарна акција. До третиот ден почнал да ги пцуе луѓето околу себе, но и да халуцинира. Иако закрепнал по завршување на експериментот, неговите најблиски изјавиле дека тој никогаш повеќе не бил истиот човек.

На интернет кружат приказни за луѓе кои тврдат дека воопшто не спијат или спијат час или два во текот на ноќта. Советникот за спиење д-р Кристофер Винтер вели дека тоа не е вистина.

„Многумина мислат дека не спијат, но вистината е дека спијат без да знаат дека тоа го прават“, изјави тој за Men’s Health.

Винтер вели дека е физички невозможно со денови да останете будни бидејќи мозокот ќе ве присили да заспиете.

„Мојот рекорд е 48 часа и дефинитивно не беше забавно“, вели докторот.

Колку всушност е можно да се издржи без сон е тешко да се каже. И Гинисовата книга на рекорди престана да ги документира таквите обиди настојувајќи да ги спречи луѓето да си наштетат на здравјето.

Тоа што е сигурно е дека на возрасен човек во ноќта му се потребни седум до девет часа сон.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Фит

Вежбање со танц со Памела

Read more

Како ќе ви се смени телото ако возите велосипед 30 минути секој ден?

Read more

Девет работи што не сте ги знаеле за диетата и слабеењето

Read more

Јога растегнување со Меди

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе