Колку долго може да останете во виенски ресторан?

Во повеќето ресторани во Виена може да резервирате место само на ограничено време.  

Во некои ресторани, може да добиете маса само за еден час. Овие маси ги нарекуваат  time slots.  Гостите негодуваат за ова правило, меѓутоа во Трговската комора на Виена велат дека јасна е причината на угостителите.

Меѓу први кои вовеле ваков начин на резервација се едни од најпознатите ресторани, а гостите после вечерата, пијалокот го довршуваат во барот.

Освен тоа, времето се ограничува и за време на празниците кога рестораните очекуваат поголем број на гости. Порано, угостителите овие ограничувања на гостите им ги соопштувале откако ќе дојдат или преку телефон, а денеска уште при резервирањето јасно е назначено колку може да останете.

„Нашата цел е да се променат барем две различни групи на гости во текот на вечерта“, се правдаат сопствениците.

Затоа, при посета на Виена, имајте на ум дека резервациите се обично временски ограничени. Доколку сакате да останете подолго, се препорaчува да изберете термин после 9 часот.

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Чек дис аут

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Read more

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Read more

Колку се разликува баварскиот од германскиот јазик?

Read more

Како од Хичкок: Џиновски скакулци нападнаа град во Индија

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе