Колку долго се чека за ново Ferrari?

Се зголемува побарувачката за луксузни автомобили.

Бројни производители на луксузни автомобили рушат рекорди во продажба, а меѓу нив е и Ferrari. Како што открива првиот човек на компанијата, побарувачката е над сите очекувања. Ова особено важи за новите 296 GTB и Purosangue, за кои побарувачката е најголема и италијанската компанија има „рекордни нарачки длабоко во 2024 година“, пренесува Reuters.

Ferrari претходно објави дека интересот за новиот модел Purosangue е толку голем што лесно може да го надмине планираното годишно производство од 3.000 примероци. Всушност, Ferrari одлучи дека Purosangue не треба да има удел во продажба во опсег од повеќе од 20 проценти.

Шефот за маркетинг, Енрико Галиера, претходно призна дека нарачките за моделот буквално експлодирале откако официјално било потврдено дека ќе се придвижува од атмосферски мотор со 6,5 V12.

Да додадеме и дека Ferrari до 2026 година ќе лансира 15 нови модели, а првиот електричен модел би требало да ја има својата премиера во 2025 година. Во исто време, Ferrari силно ги поддржува напорите за одржување на производството на модели со мотори со внатрешно согорување по 2035 година, барем кога станува збор за оние кои се напојуваат со синтетички горива.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Авто новости

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Read more

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе