Колку е часот на Месечината?

Вселенските организации размислуваат да ѝ дадат на Месечината своја временска зона, пишува Sky News.

Европската вселенска агенција (ЕСА) потврди дека се планирани десетици мисии на Месечината, вклучувајќи ги и оние за изградба на бази на Месечината. На крајот на минатата година, дискусиите за мерење на времето на Месечината започнаа во технолошкиот центар ESTEC на ЕСА во Холандија.

„Се согласивме за важноста и итноста од дефинирање на заедничко референтно време на Месечината, кое е меѓународно прифатено и на кое сите лунарни системи и корисници ќе може да се повикаат. Сега се започнува заеднички меѓународен напор за да се постигне ова“, рече инженерот на ЕСА, Пјетро Џордано.

Досега, секоја мисија на Месечината работеше на сопствена временска скала, со антени во вселената користени за синхронизирање на хронометарот на вселенското летало со времето на Земјата. Покрај тоа што може да се каже времето на Месечината од астронаутите и контролорите на земјата, потребата од стандардно мерење на времето во вселената е исто така неопходна за водење и навигација.

Станица за престој на астронаутите

Исто како што GPS системите на Земјата бараат прецизна координација и тајминг, слични потреби постојат и за инфраструктурата изградена и користена на Месечината. Патем, станицата Gateway на НАСА, која орбитира околу Месечината, ќе служи како повеќенаменска инфраструктура кога ќе почне да функционира, што се очекува да биде по ноември 2024 година. Според некои извештаи, таа ќе биде отворена за престој на астронаутите.

Во меѓувреме, ЕСА ќе слета сопствено вселенско летало Argonaut на Месечината. Овие мисии не само што ќе работат на или околу Месечината во исто време, туку и ќе комуницираат и потенцијално ќе пренесуваат комуникации и ќе вршат заеднички набљудувања.

ЕСА потврди дека дебатира дали една организација треба да биде одговорна за поставување и одржување на лунарното време и дали тоа треба да биде поставено на независна основа или синхронизирано со Земјата. Тие посочија дека меѓународниот тим кој работи на оваа тема ќе се соочи со „значителни технички проблеми“, наведува Sky News.

Remote video URL
Часовниците отчукуваат побавно

Еден од предизвиците е тоа што часовниците на Месечината работат побрзо од нивните еквиваленти на Земјата, бидејќи часовниците отчукуваат побавно во посилните гравитациони полиња. Дополнително, нивната точна брзина зависи од нивната положба на Месечината, отчукувајќи со различна брзина на површината на Месечината отколку кога се во орбитата.

„Се разбира, договорениот временски систем ќе мора да биде и практичен за астронаутите. Ова ќе биде вистински предизвик на површината на планетата каде во екваторијалниот регион секој ден трае 29,5 дена, вклучувајќи две недели ледени лунарни ноќи, додека Целата Земја е само мал син круг на темно небо“, рече членот на Дирекцијата за човечки и роботски истражувања на ЕСА, Бернхард Хафенбах.

„Но, штом ќе воспоставиме систем на работно време за Месечината, можеме да продолжиме да го правиме истото и за другите планетарни дестинации“, додаде тој.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Вести

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Read more

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе