Колку е издржлив телефонот со најголема камера во светот?

Имаме шанса да видиме дали новиот телефон Xiaomi 12s Ultra, кој го краси најголемата камера на светот на задната страна, ќе успее да го преживее тестот за издржливост JerryRigEverything.

Xiaomi вложи многу труд и ресурси во системот на камера на својот нов телефон 12s Ultra, кој има тркалезна, монолитна испакнатина на задната страна што го штити сензорот Sony IMX989 и другите елементи.

Покрај тоа, Зак Нелсон од YouTube каналот JerryRigEverything откри дека споменатиот сензор има некои карактеристики што му овозможуваат да биде поотпорен на гребнатини во споредба со поконвенционалните сензори.

Кога станува збор за дисплејот, 12s Ultra користи калено стакло за својот екран, што може да се гребе од шестото ниво на скалата Мос, со подлабоки гребнатини на седмото ниво, што е вообичаено. Дисплејот има и Gorilla Glass Victus заштита.

Интересен факт што го откри јутјуберот е дека и покрај премиум материјалите што ги користи Xiaomi 12s Ultra, горниот раб на рамката со брендот Harmon Kardon е направен од пластика и треба да избегнува да ја изложува на остри предмети.

Конечно, кога станува збор за тестирање на издржливост при свиткување со раце, телефонот „преживеа“ (освен застрашувачкиот звук на пукање и малото крцкање во областа каде што се наоѓа антената).

На крајот, Xiaomi 12s Ultra остана напојуван и целосно функционален, што значи дека корисниците можат да очекуваат солиден уред за секојдневна работа.

Remote video URL
Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Мобилни

Тензиите меѓу Кина и Тајван го одложуваат излегувањето на iPhone 14?

Read more

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Read more

OnePlus го претстави смартфонот OnePlus 10T, познати и цените

Read more

Samsung ви овозможува да ги скриете вашите податоци од сервисерите на телефони

Read more
 

Гик

Тензиите меѓу Кина и Тајван го одложуваат излегувањето на iPhone 14?

Читај повеќе

Што е madware и како да се заштитите од него?

Читај повеќе

Instagram ќе тестира високи фотографии како Reels

Читај повеќе
  • filter

Доаѓа омилениот спектакл на ноќното небо: Како се откриени Персеидите и како го добиле името?

Читај повеќе

Екстензии за Chrome и Edge крадат мејлови на корисниците

Читај повеќе

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе