Колку е корисна популарната диета со варени јајца?

М.С.
/ 21.07.2021 / 13:50

Варените јајца даваат чувство на ситост, но дали новата диета која се базира на варени јајца е ефикасна?

Оваа диета стана многу популарна, но и покрај тоа стручњаците се скептични.

Главната намирница врз која се базира оваа диета се варените јајца, но вклучува и риба и месо, зеленчук којшто не содржи скроб(зелен лиснат зеленчук, брокула, пиперка, морков), овошје(лимон, шумски плодови, лубеница, цитрон) и минимален внес на масти.

Ова значи дека јајцата треба да ги комбинирате со некои од овие намирници. На пример, две јајца со овошје за појадок или зеленчук со јајца за ручек или вечера.

Малку јаглехидрати, малку калории

Со целосно исфрлање на јаглехидратите од исхраната ќе изгубите килограми, но не на здрав начин.

Нутриционистите сметаат дека диетата базирана на варени јајца не ги обезбедува сите хранливи материи кои му се потребни на телото. На пример, не треба да јадете компири, пченка, грашок, банана, ананас и суво овошје.

Варените јајца се одлична намирница, но не треба да заборавите дека колку и да се здрави, тие се извор на холестерол и заситени масти.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Фит

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Како да го забрзате метаболизмот по 40-тата година?

Read more

Дали се слабее со 20.000 чекори на ден?

Read more

Невролог: Мозокот сака вежбање

Read more
 

Магазин

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе
  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе