Колку е ладната вода лоша за дигестивниот систем?

Внатрешната телесна температура е околу 36 степени Целзиусови, така што за нормална функција и варење на телото треба да пиеме вода со слична температура.

„Кога пиеме ладна вода, нашето тело треба да потроши многу енергија за да ја подигне температурата на водата, оставајќи ни помалку енергија за заздравување и за ментални функции“, објаснува експертот за традиционална медицина Сахара Роуз за Mind Body Green.

Ладната вода може негативно да влијае на дигестивниот систем, бидејќи го забавува.

„Пиењето ладна вода ги стеснува крвните садови и можеби немате ефикасна функција и апсорпција, додека пиењето топла вода ги проширува крвните садови“, објаснува експертот.

Многу лекари препорачуваат ладни пијалоци за време на вежбање или на оние кои живеат во потопла клима.

„Студената вода може да спречи значително зголемување на телесната температура, и ве освежува и лади“, додава Роуз.

Ако сте жедни, не е паметно да почекате водата да достигне совршена температура. Задржувањето на хидратацијата треба да биде ваш главен приоритет, особено за време на потоплите годишни времиња и додека вежбате.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Здравје

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Read more

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Read more

Студија: Новите варијанти на корона можно е да се шират побрзо низ воздухот

Read more

Дали Месечината и нејзините мени навистина предизвикуваат несоница?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе