Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Најновото истражување покажува огромни слабости, кои вештите хакери можат да ги искористат за злонамерни операции.

Американскиот хакер Сем Кари и неговиот тим спроведоа опсежно истражување за брендовите на автомобили и безбедноста на нивните софтверски системи.

За време на своето истражување, Кари открил многу безбедносни пропусти во софтверот на брендовите како BMW, Mercedes, Toyota и Kia.

Кога станува збор за производителите како Mercedes, BMW и Ferrari, Кари можеше да ги прегледа и уреди нарачките на сопствениците и вработените во компанијата.

Сепак, за брендовите како Kia, Honda, Nissan и Hyundai, отиде уште подалеку. Во автомобилите од овие брендови, тој можеше да ги отклучи автомобилите, да го запали моторот, да го запре моторот, да го лоцира возилото, да ги вклучи светлата и многу повеќе, користејќи хакирање.

Во автомобилите на Kia, тој можеше дури и од далечина да пристапи до камерата од 360 степени.

Во Land Rover, Jaguar, Ford и Toyota, Кари и неговиот тим можеа да пристапат до личните информации на сопствениците на автомобили, дури и до нивната домашна адреса во некои случаи.

Поентата е дека производителите на автомобили треба посериозно да ја сфатат заштитата на автомобилите. Хакерите со лоши намери би можеле да им нанесат голема штета на сопствениците.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе