Колку голови постигна Левандовски во последните две години во споредба со Меси и Роналдо?

Роберт Левандовски синоќа на „Камп Ноу“ придонесе за агонијата на Барселона со вториот и третиот гол во високата победа на Баерн од 3:0 на стартот од новата сезона во Лигата на шампионите.

Со овие голови, Полјакот само ја продолжи неверојатната серија која се потврдува како најдобар напаѓач на денешницата. Натпреварот во Барселона му беше 18-ти по ред за Баерн во која постигна барем еден гол. Последен пат кога не постигнал гол беше во февруари, и на овие 18 натпревари погоди дури 29 пати.

URL

Со овие два гола, Левандовски прослави и прекрасен јубилеј од 75 гола во Лигата на шампионите. Само Кристијано Роналдо (135) и Лео Меси (120) имаат постигнато повеќе, при што Аргентинецот побрзо стигна до тој јубилеј. Му беа потребни 92 натпревари, на Лева 97, а на Роналдо 111.

URL

Доминацијата на „машината за голови“ на Баерн најдобро се гледа во статистиката од почетокот на сезоната 2019/20. Оттогаш, Левандовски постигна дури 112 гола во сите натпреварувања, далеку зад него второто место го делат Килјан Мбапе и Роналдо со по 76, додека Ерлинг Халанд постигна 73, а Меси 69.

URL

Стартот на новата сезона, кулминирајќи синоќа на „Камп Ноу“, покажа дека Полјакот нема намера да престане со нижење голови. Тој веќе постигна 10 гола во првите шест натпревари.

реклама

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Поза мачка - идеална за долг секс и двоен оргазам

Read more

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Read more

Фудбал

Мурињо: Пелегрини ќе потпише нов договор со Рома

Read more

Ибрахимовиќ немоќен против повредите: Не сум Супермен

Read more

Фудбалерите назадуваа две места на ФИФА ранг листата

Read more

Салах израмни рекорд на Џерард за ЛШ голови на „Енфилд“

Read more
 

Спорт

Мурињо: Пелегрини ќе потпише нов договор со Рома

Читај повеќе

Ибрахимовиќ немоќен против повредите: Не сум Супермен

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиктокерот Ламе му покажа на Саинс како се влегува во болид

Читај повеќе

Сребро и бронза за македонските теквондисти на Президент Купот во Истанбул

Читај повеќе

Фудбалерите назадуваа две места на ФИФА ранг листата

Читај повеќе

Салах израмни рекорд на Џерард за ЛШ голови на „Енфилд“

Читај повеќе
  • play_arrow

Уште не му простиле: Гризман брутално исвиркан од навивачите на Атлетико

Читај повеќе

Почина Душан Ивковиќ, еден од најголемите кошаркарски тренери на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Што откри документарецот за Шумахер на Netflix?

Читај повеќе