Колку изострено животните го гледаат светот околу себе?

Научниците од Универзитетот Дјук го споредија и проценуваа видот на различни животински видови за да утврдат колку е остар, со проучување на анатомијата на окото и користејќи тестови за однесување.

„Во животинското царство, повеќето видови го гледаат светот со многу помалку детали од нас“, вели екологистката Елеонор Кејвс од Универзитетот Дјук.

За да се одреди острината се користеше методот на мерење на циклуси по степен. Потоа информациите биле префрлени на еден вид софтвер кој покажува какви слики гледаат животните.

Колку е остар видот на луѓето? 60 циклуси по степен – што значи дека можеме да видиме 60 пара црно-бели паралелни линии во еден степен на видливост.

Тимот откри дека шимпанзата и другите примати имаат исто ниво на детали што го гледаат како ние. Тоа не е големо изненадување. Интересно е тоа што многу животни не биле подобри од луѓето, освен неколку птици грабливки.

Откриено е дека рибите и повеќето птици гледаат околу 30 циклуси по степен, но слоновите само околу 10.

„Важно е научниците кои ги проучуваат интеракциите на животните да не претпоставуваат дека различните видови ги перцепираат деталите на ист начин како ние“, рече Кејвс.

Важно е да се напомене дека пајаците, рибите или кое било друго животно со ограничена визуелна острина можат да видат подобро отколку што покажуваат истражувањата, поради форма на „пост-обработка“ во мозокот.

Тимот работи само со податоци за очите и не може да каже што прави мозокот на животното со сликата потоа.

И покрај нејзините ограничувања, оваа студија - објавена во списанието Trends in Ecology and Evolution - дава вредни сознанија за тоа колку јасно животните го гледаат светот околу нив.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Чек дис аут

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Read more

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Read more

Австралиец го собори светскиот рекорд - сурфаше повеќе од 30 часа

Read more

Дали е добро да слушате музика додека работите?

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе