Колку јајца треба да јадете дневно?

Ако некогаш сте се прашувале дали јадете премногу или премалку јајца, сега ќе знаете колку треба да јадете на ден.

„Јајцата станаа озлогласени низ историјата. Многу луѓе сè уште мислат дека јајцата го зголемуваат нивото на холестерол, но тоа не е точно“, вели нутриционистката Кери Гласман.

Многу нејзини колеги ги потенцираат придобивките од јадењето јајца. Полни се со масни масни киселини и микроелементи како витамин Б и селен, кои го зајакнуваат имунитетот.

Сепак, само затоа што јајцата имаат многу здравствени придобивки, не значи дека треба да ги јадете во неограничени количини. Всушност постои точен број на јајца што треба да ги консумирате секојдневно за да ги добиете сите придобивки од нив.

Американското здружение за срце препорачува 300 милиграми „добар“ холестерол дневно. Бидејќи јајцата по парче тежат приближно 185 милиграми, идеално е да се изеде јајце и пол на ден, а остатокот од исхраната треба да има помала содржина на холестерол.

Ако, пак, сте на диета и јадете само белки, треба да јадете најмногу 8 белки дневно.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Read more

Здравје

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Read more

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Read more

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Read more

Е-цигарите се опасни по здравјето, предупредува СЗО и бара построги регулативи

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе
  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Читај повеќе