Колку калории треба да топите секој ден за успешно слабеење?

А.С.
/ 13.01.2022 / 13:59

Да откриете колку калории треба да согорувате секој ден не е математички тешко, но тоа е практично невозможно ако не знаете што сакате да постигнете со согорување на таа акумулирана енергија.

Дали сакате да изгубите тежина? Да се здебелите? Да ја одржувате моменталната тежина? Во зависност од вашата цел, бројката ќе варира.

На ова согорување ќе влијае и колку калории внесувате на ден. Идејата е дека за да изгубите тежина треба да согорувате повеќе калории отколку што внесувате дневно. Кога тоа не се случува, кога внесувате повеќе калории отколку што согорувате, се дебелеете.

Многу нутриционисти и тренери сметаат дека ова е премногу поедноставено бидејќи проголтаните калории и согоруваните калории се под влијание на многу фактори како што се видот, квалитетот и односот на макроелементи што ги јадете, вашето здравје, квалитетот на вашиот сон, нивото на стрес, хормоните, нивото на физичка активност и дури и како ја подготвувате храната.

„Секоја личност има уникатен метаболизам, стапка со која согорува калории. Ова е познато како ваша основна брзина на метаболизам (BMR). Овој број е еднаков на бројот на калории што треба да ги внесете во текот на денот", вели Триста Бест, а диететичар во Balance One.

Ако некој сака да изгуби тежина, ќе треба да одржува дефицит на калории, со други зборови, да согорува повеќе калории секој ден отколку што троши, сè додека не ја постигне посакуваната цел за слабеење. Општо земено, дефицит од 15 до 20 проценти од вашите дневни потреби за калории е добар почеток.

Remote video URL

Сепак, сè уште е важно да се разбере дека луѓето се различни, а потребите на една личност можеби не се исти со потребите на друга личност.

Донесете правилни одлуки за потребите на вашето тело. Број 1 причина што повеќето луѓе се борат да изгубат тежина е затоа што почнуваат со погрешни калории и погрешно пресметана вкупна дневна потрошувачка на енергија.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Фит

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Read more

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Read more

Колку време треба да вежбате за да се отстрани штетата од седењето цел ден?

Read more
Слабеење со трчање: 12 совети како да почнете да слабеете веднаш

Слабеење со трчање: 12 совети како да почнете да слабеете веднаш

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе