Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Голем број туристи веќе уживаат на плажите ширум Грција, а оние кои летуваат во популарниот олимписки регион велат дека цените на храната и пијалоците во маркетите, рестораните и кафулињата го следат европскиот тренд на раст во Европа, па оваа сезона тие се малку повисоки од минатата година.

Цените на овошјето и зеленчукот на пазарите во Лептокарија се генерално слични на македонските, па доматите, краставиците и кромидот може да се најдат за само едно евро за килограм, а компирите и тиквичките за помалку од едно евро.

Лубеницата може да се купи по цена од 0,6 евра за килограм, дињите за 1,50 евра, а вишните за 1,90 евра. Лимоните се две евра, кајсиите и јаболката од 1,50 евра па нагоре, додека праските од 2,50 до 2,75 евра.

Цената на грчкото кафе во повеќето кафулиња и ресторани се движи од 1,80 до 2,50 евра, еспресото и капучиното се меѓу 2 и 3 евра, а нес кафето е околу 3 евра. Најниската цена за половина литар пиво е четири евра, за толку може да се испие чаша вино, додека за жестоки пијалоци треба да потрошите најмалку пет евра.

Лежалките и чадорите во сопственост на кафулињата се бесплатни доколку нарачате пијалок, а во некои од нив оваа поволност можете да ја користите цел ден. Некои кафулиња имаат правило дека не мора да плаќате за лежалка и чадор ако нарачате една пијачка наутро, а друга попладне.

Во супермаркетите шише вода од 1,5 литри чини меѓу 0,3 и 0,5 евра, додека пакување од шест такви шишиња чини 1,70 евра. Најевтиниот леб може да се купи за 0,9 евра, литар млеко е од 1,8 до 3,5 евра, додека цената на јајцата е меѓу 0,23 и 0,45 евра за парче. Цената на сирењето е од 6 до 15 евра за килограм, маслинките од 4,50 до 7 евра, а литар маслиново масло од 13 до 17 евра.

Просечната цена на една порција лигњи во рестораните е околу десет евра, иста цена како пилешко и свинско сувлаки, како и свински стек и пилешко филе. Цената на тестенините се движи од пет до десет евра, додека пиците од 4,5 до 11 евра.

Омилената храна на туристите кои летуваат во Грција е гирото, а на почетокот на летово пита со гиро чини меѓу 3,80 и 4 евра, додека порцијата во ресторан е до 10 евра. За оние кои сакаат да јадат нешто „од нога“ има и хот-дог кој чини од 2,50 до 3,50 евра.

Топка сладолед чини две евра, за две топки треба да платите 3,50 евра, а за три 4,50 евра.

реклама

Живот

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Read more

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Read more

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Read more

Гејмингот не е само обична игра

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе