Колку ќе заработи Интер од освојувањето на Скудетото?

После единаесетгодишен пост Интер повторно е на врвот во Калчото, а тоа носи и добра финансиска заработка. Но, колку навистина ќе ќари миланскиот клуб?

Самото освојување на титулата во Италија носи разни бенефиции. Прво, Интер од ТВ-правата за преноси на своите натпревари од Серија А инкасира 23,4 милиони евра.

Првото место на шампионот му носи и директен пласман во групната фаза од Лигата на шампиони на УЕФА, за што само од учеството „Нераѕурите“ од европската куќа на фудбалот ќе добијат 30 милиони евра. Додатно на тоа, уште 10 милиони евра за ТВ-правата од ова елитно натпреварување.

Како првак на Италија Интер се здоби со право да учествува во италијанскиот Суперкуп за 2021 година кој е планиран да се одржи во Саудиска Арабија, а противник ќе биде победникот од Копа Италија, финале кое се игра сега на 19-ти помеѓу Аталанта и Јувентус. Учеството во популарната Суперкопа носи 3,4 милиони евра.

Тука се и 15-те милиони евра кои во клупската каса ќе влезат од спонзорите како награда за освоеното Скудето.

Тоа се вкупно 81,8 милиони евра. Од оваа сума играчите треба да поделат 22 милиона како награда за освоената титула, па со тоа на клубот би му останале 59,8 милиони евра. Но, наводно фудбалерите одлучиле да се откажат од парите за тие да останат во клупската каса.

Во секој случај, Интер добро ќе заработи од освојувањето на Скудетото што би требало да го стабилизира клубот финансиски за во наредните сезони.

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Фудбал

Како се сака националниот тим!

Read more

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Read more

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Read more

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Read more
 

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Читај повеќе

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Читај повеќе

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Читај повеќе

Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Читај повеќе

Тричковски: Головите на Кипар - дополнителен мотив за ЕУРО

Читај повеќе
  • filter

Шведски полицаец ќе ни суди на дебито на ЕУРО

Читај повеќе

Ѓунеш: Турција може да ја победи Италија

Читај повеќе