„Зголемениот негативен сентимент"

Колку милиони троши Facebook за обезбедување на Марк Закерберг?

Според новиот извештај на американскиот Securities and Exchange Commission, Facebook во минатата година потрошил повеќе од 23 милиони на обезбедување на извршниот директор Марк Закерберг.

Најпопуларната друштвена мрежа овој потег го правда со „зголемениот негативен сентимент кон компанијата, кој обично е насочен кон господинот Закерберг, кој е синоним за Facebook”.

23 милиони долари се трошоците за личното обезбедување во вилите на Закерберг, како и за семејните патувања. Закерберг вложил и дополнителни 10 милиони долари за „останати безбедносни трошоци”.

Компанијата смета дека овие трошоци се складни и потребни поради моменталниот спектар на закани.

Facebook планира да предложи и вработување на дополнително обезбедување кое ќе ги штити директорите, поради се поголемиот број обвинувања насочени кон водечките луѓе на компанијата. 

реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Во тек потрага по 39-годишниот Александар Черговски од Берово

Read more

Вести

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Read more

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Read more

Адвокати во САД го повикаа Facebook да се откаже од детскиот Instagram

Read more

Илон Маск ќе лансира сателит платен во доџкоини

Read more
 

Гик

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе
  • play_arrow

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Читај повеќе

Facebook воведува ново правило за споделување вести

Читај повеќе

Apple работи на сопствена конзола за видеоигри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чао Бену: Леталото Osiris-Rex се враќа на Земјата со примероци од астероидот

Читај повеќе