Колку може да бидат лажни видеата на социјалните мрежи?

Кога ќе влезете на Instagram лесно е да поверувате дека сите се совршени, никој нема целулит, ниту вишок килограми. Сите се насмеани и среќни, успешни. Лесно е да поверувате во тоа што го гледате.

Многумина не знаат дека најчесто и видеата коишто ги гледаме се лесни за уредување, исто како и фотографиите. Со цел луѓето да станат посвесни за тоа, една од познатите фитнес инфлуенсерки Хејли Медиген одлучи да сподели видео во кое покажа колку е лесно да ги измамите луѓето дури и во видеа.

Иако фотошопот е повеќе застапен кај фотографиите, малкумина забележуваат измами и кај снимките. Всушност, тоа е многу чест начин преку кој познатите нè уверуваат дека изгледаат онака како што се претставуваат, а не онакви какви што навистина се.

„Во свет во кој уредувањето на нашите тела може да се случи со само еден клик, запаметете дека сè што гледате може да биде лажно“, вели таа.

Таа објаснува дека видео монтажата е сè повеќе популарна, уредувањето на видео снимките е едноставно како и уредувањето фотографии. На секого може да му се намали струкот, да му се измазни кожата или мускулите да му изгледаат поголеми. Овие промени секојдневно се случуваат на телата на луѓето за да веруваме дека се реални и потоа уште еднаш да се споредиме со овие уредени верзии, па да се разочараме, објаснува таа.

Не станува збор само за женските тела, туку и за машките. На крајот, таа советува дека не сите се такви какви што се претставуваат. Можеби треба да се сетите на ова видео следниот пат кога ќе бидете премногу строги кон себеси.

Тагови
реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Чек дис аут

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Read more

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Американка тврди дека е магнетизирана од вакцината, сите ѝ се смеат

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе