Колку може да заштедите на сметки со топлотна изолација на домот?

Со изолација на домот се намалуваат несаканите осцилации во температурата и се намалува потребата за дополнително греење или ладење на просториите. Со тоа, ефективно се намалуваат трошоците за енергија во домаќинството.

Основната функција на куќата е заштита од надворешните влијанија, како и создавање на пријатен и удобен простор за живеење.

Многу години пред да почнат да се градат модерни куќи и згради, нашите предци ги користеле сите достапни методи и материјали за да создадат штит од надворешните влијанија и неповолни временски услови и температури, иако не секогаш постигнувале и естетски добар резултат.

Со новите трендови, стигнаа и квалитетни материјали за термичка изолација и со нивна примена значително се намалува потрошувачката на енергија, што веднаш се одразува на трошоците.

Покрај тоа, денешните материјали за фасада нудат и многу голем избор во естетски поглед.

Некои пракси се сменија со тек на време, но термалната изолација на фасадата остана важен фактор за постигнување топлотен комфор за станарите, без разлика дали се работи за куќа, станбена или деловна зграда.

Познато е дека со неадекватно изолирани надворешни ѕидови се случува огромно губење на топлината од внатре за која плаќаме струја, огревно дрво, пелети, нафта и други извори на енергија.

Со адекватна изолација на фасадата може да се оствари финансиска заштеда и до 30%, а истовремено да се задржи константна температура и удобност во објектот, без оглед на годишното време.

Преведено во проста математика, ако во станбен простор од околу 60 квадратни метри на енергенси се трошат околу 22.000 денари годишно, со изолација на фасадата ќе се постигне заштеда до 9.000 денари годишно.

Освен заштедата на греење, со оваа мерка ќе се постигнат многу постабилни и подобри услови за живеење во тие простории и за време на летниот период.

Главна цел на елементите што ја сочинуваат надворешната заштита е да се намали губењето на топлината во зимскиот период и да се намали зависноста од уреди за ладење во летниот период.

Треба да се напомене дека најголема топлотна ефикасност се постигнува со комбинација на енергетски ефикасни прозорци, врати, таван, покрив и подрум, со што се остварува финансиска заштеда и до 70%.

Можеби е време да размислите дали квалитетна изолација треба да биде вашата инвестиција во домот за 2022 година.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Архитектура

Колку може да заштедите на сметки со топлотна изолација на домот?

Read more

40 домови од соништата: Дали би живееле овде?

Read more

Пролетно освежување: Преуредете го домот со малку пари

Read more

Зошто куќите на грчките острови се сино-бели?

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе