Колку пари ќе имаше најбогатиот човек во светот, ако не се разведеше?

Основачот на Amazon, Џеф Безос е убедливо најбогатиот човек во светот. Според моменталните податоци, „тежи“ 189 милијарди долари.

Бројката на неговото богатство постојано варира, а Безос постави нов рекорд кога во понеделникот за еден ден заработи 13 милијарди долари, благодарение на порастот на акциите на Amazon.

На второто место е Бил Гејтс, со 119 милијарди долари.

Интересен факт е што минатата година Безос се разведе од сопругата Мекензи, на која ѝ препиша одреден бroј акции. Пред разводот, Безос имаше 16 проценти од акциите, на бившата сопруга ѝ даде 4 проценти, а за него останаа 12 проценти. Во тоа време вредноста на акциите кои ѝ ги даде на Мекензи беа околу 38 милијарди долари, а делот на Безос вредеше 115 милијарди.

Во меѓувреме, порасна вредноста на акциите, а со тоа се зголеми богатството на Безос, но и на Мекензи. Нејзиниот удел сега вреди 61 милијарда долари. Според Bloomberg, Мекензи сега е тринаесеттата најбогата личност во светот.

Да не се разведеше, Безос сега ќе имаше неверојатни 245 милијарди долари, а според вредноста на акциите од понеделникот, тоа би било над 250 милијарди.

Се очекува и понатаму да расте вредноста на акциите на Amazon, бидејќи навиките на купувачите се менуваат и сè повеќе се насочени кон онлајн набавки.

реклама

Бизнис

Стравот од нови карантини ја турка цената на нафтата

Read more

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Read more

ЕСС: Четвртиот пакет мерки тежок 350 милиони евра вклучува поддршка за најпогодените сектори и категории на граѓани

Read more

Вести

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Читај повеќе

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Читај повеќе

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Читај повеќе

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Читај повеќе

Баку: Имаме одговор доколку Ереван го употреби ракетниот систем „Искaндер“

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска упатена во КПУ Идризово за случајот „Тенк”

Читај повеќе

Меркел: Бројот на заразени во Германија би можел да биде 19.200 дневно

Читај повеќе

Клуге: СЗО сѐ уште не знае дали коронавирусот настанал по природен пат

Читај повеќе