Колку пати неделно жените навистина сакаат секс?

Теоријата дека само мажите се иницијатори на секс е веќе минато.

Најнова студија покажа дека 75 проценти од жените сакаат секс минимум трипати неделно. Од 5.000 жени само 46,8 проценти изјавиле дека се задоволни од сексуалниот живот, додека 53,2 проценти сакаат почесто да имаат сексуални односи.

Што се однесува до оргазмот, околу 38,6 проценти од жените доживуваат оргазам барем еднаш во секој сексуален чин, 23,8 проценти често доживуваат, 16,2 проценти повремено, додека 10,2 проценти редовно имаат повеќекратни оргазми. Дури 8,4 проценти од жените ретко доживуваат оргазам во сексот со партнерот, а само 2,8 проценти никогаш.

Студијата потврди и дека за добар сек според жените најважна е емоционалната поврзаност, односно постоење заемни чувства. Ова го сметаат 53,2 проценти од жените, додека 23,6 проценти од нив сметаат дека предиграта е клучна за тоа.

Како останати фактори се наведени комуникацијата, редовната сексуална активност, воведувањето новитети и разноликоста.

Се покажа и кои негативни фактори влијаат на сексуалниот живот на жените. Тоа се: стресот (39,2%), лош однос со партнерот (28,2 %), несигурноста поради физичкиот изглед (20%), грижата околу мали деца (11,8%).

Тагови
реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Љубов и секс

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Read more

Зошто женетите мажи сакаат да флертуваат?

Read more

Жените кои секој пат доживуваат оргазам ги прават овие пет работи

Read more

Кои работи никогаш не треба да ги криете од партнерот?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе