Колку поскапеа новите автомобили во последните две децении?

Во последните 18 години, цените на автомобилите се зголемија во просек за повеќе од 50 проценти.

Растот на цените на новите возила во последните години сѐ повеќе го привлекува вниманието на љубителите на автомобили, особено оние со малку подобра меморија.

Колку навистина се зголемија цените на автомобилите во последните 18 години? Аналитичарите на JATO Dynamics ги проучуваа каталошките цени на новите возила во периодот од 2002 до 2020 година во два популарни сегмента - мали и компактни автомобили.

Резултатот од нивното истражување е дека просечните продажни цени на малите (субкомпактни) автомобили, како што се Volkswagen Polo, Ford Fiesta, Renault Clio или Opel Corsa, пораснале за дури 59 проценти во последните 18 години.

Според податоците анализирани од ЈАТО, на почетокот на 2000-тите, субкомпактните автомобили чинеа просечно 13.000 евра, а во 2020 година речиси 21.000 евра.

Цените на компактните автомобили во истиот период исто така драстично скокнаа.

Volkswagen Golf, Ford Focus, Renault Megane, Opel Astra и слични модели во 2002 година чинеа, во просек, 18.400 евра. Во 2020 година, нивната цена е речиси 30.000 - зголемување од околу 63 проценти.

Моделите со алтернативни погонски системи (електрифицирани верзии - хибриди), исто така, придонесоа за овој раст. Ако ги погледнеме само цените на верзиите со мотори со внатрешно согорување, зголемувањето на компактниот Ц сегмент беше околу 56 проценти.

Секако, за растот на цените придонесоа и бројните модерни безбедносни технологии, мултимедијални системи и слични поскапи додатоци, а автомобилите сега се и значително поголеми од пред 18 години.

На пример, Polo од 2020 е поширок од Golf од 2002 година. Во тој период, Polo порасна дури 16,5 см во должина.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Авто новости

Крај за Mazda CX-3 во Европа

Read more

Произведен првиот BMW i4 во Минхен

Read more

Што треба да знаете пред да купите нови зимски гуми?

Read more

Дали би го нарачале: Golf „двојка“ со мотор на Tesla

Read more
 

Автомобили

Крај за Mazda CX-3 во Европа

Читај повеќе
  • filter

Произведен првиот BMW i4 во Минхен

Читај повеќе

Што треба да знаете пред да купите нови зимски гуми?

Читај повеќе
  • filter

Дали би го нарачале: Golf „двојка“ со мотор на Tesla

Читај повеќе

Рачен или автоматски менувач: Каков бираат мажите, а каков жените возачи?

Читај повеќе
  • filter

Кои се финалистите во изборот за Best Buy автомобил на годината?

Читај повеќе
  • filter

Рекордна продажба на Toyota во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе изгледа новиот Chevrolet Corvette Z06?

Читај повеќе

Tesla постигна рекордна продажба

Читај повеќе