Колку повеќе гориво ви троши автомобилот на минусни температури?

Возењето на кратки растојанија во зима не е економично бидејќи тогаш автомобилот троши најмногу гориво, односно моторот не се загрева.

Има неколку причини за зголемената потрошувачка во зима:

• На моторот му треба малку време за да ја достигне оптималната температура кога работи најефикасно.

• Ладното време го намалува притисокот во гумите, што може да го зголеми отпорот на триење и потрошувачката на гориво (периодично проверувајте го притисокот во гумите).

• Ладниот надворешен воздух е погуст од топлиот, со што се зголемува отпорот при возење и потрошувачката на гориво.

• Во услови кога има снег и мраз на патот, погонските тркала се лизгаат повеќе, што исто така ја зголемува потрошувачката на гориво.

• Побавното возење до 60 км/час (поради зимски услови на патот) исто така негативно влијае на потрошувачката на гориво.

Во просек, на температура од минус 7 Целзиусови степени, автомобилот троши и до 12 отсто повеќе отколку на 25 степени.

Совет е, кога ќе ја стартувате колата, почнете да возите што е можно поскоро, бидејќи така моторот побрзо ќе се загрее.

Тагови
реклама

Приведени шест лица во угостителски објект во Жеровјане, пронајдено оружје

Read more
Унгарска копија на Вардар: Веспрем ги договори Шишкарев и Македа

Унгарска копија на Вардар: Веспрем ги договори Шишкарев и Македа

Read more

Шпионски софтвер може да го зарази вашиот телефон без ниту еден клик

Read more
Индиец си ги исече ноктите првпат по 66 години

Индиец си ги исече ноктите првпат по 66 години

Read more

Авто новости

Денеска е Меѓународниот ден на жените возачи: Кои се најголемите проблеми со кои се соочуваат?

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој вози подобро - човек или компјутер?

Read more

Непријатен мирис од климатизерот во автомобилот? Време е за сервис

Read more
 

Автомобили

Денеска е Меѓународниот ден на жените возачи: Кои се најголемите проблеми со кои се соочуваат?

Читај повеќе

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Читај повеќе

Кој вози подобро - човек или компјутер?

Читај повеќе

Непријатен мирис од климатизерот во автомобилот? Време е за сервис

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе