Колку повеќе гориво ви троши автомобилот на минусни температури?

Возењето на кратки растојанија во зима не е економично бидејќи тогаш автомобилот троши најмногу гориво, односно моторот не се загрева.

Има неколку причини за зголемената потрошувачка во зима:

• На моторот му треба малку време за да ја достигне оптималната температура кога работи најефикасно.

• Ладното време го намалува притисокот во гумите, што може да го зголеми отпорот на триење и потрошувачката на гориво (периодично проверувајте го притисокот во гумите).

• Ладниот надворешен воздух е погуст од топлиот, со што се зголемува отпорот при возење и потрошувачката на гориво.

• Во услови кога има снег и мраз на патот, погонските тркала се лизгаат повеќе, што исто така ја зголемува потрошувачката на гориво.

• Побавното возење до 60 км/час (поради зимски услови на патот) исто така негативно влијае на потрошувачката на гориво.

Во просек, на температура од минус 7 Целзиусови степени, автомобилот троши и до 12 отсто повеќе отколку на 25 степени.

Совет е, кога ќе ја стартувате колата, почнете да возите што е можно поскоро, бидејќи така моторот побрзо ќе се загрее.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Авто новости

Секси Golf

Read more

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелаши и бензинци

Read more

„Франкенштајн“ на тркала

Read more

Audi се откажува од уште еден легендарен модел

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Секси Golf

Читај повеќе

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелаши и бензинци

Читај повеќе
  • play_arrow

„Франкенштајн“ на тркала

Читај повеќе
  • filter

Lamborghini Urus го помина ирскиот третман во Carlex

Читај повеќе

Audi се откажува од уште еден легендарен модел

Читај повеќе
  • filter

Ferrari го претстави Roma Spider: Платнен покрив на преклоп и 620 КС

Читај повеќе
  • filter

Aston Martin DB6 сега вози „на струја“

Читај повеќе
  • filter

Дигиталното Porsche Nebula 928 стана реалност

Читај повеќе

Како телото ви кажува дека сте премногу уморни за да возите?

Читај повеќе