Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Според препораките на стручњаците треба да внесувате 0,8 грама по килограм од вашата телесна маса, што во просек изнесува околу 46 грама за жените.

Тоа се околу 10% калории кои треба да ги внесете во текот на денот. Ако не сте премногу физички активни, тоа ќе ви биде повеќе од доволно и ќе ја постигнете целта.

За да добиете точен податок, помножете 0,8 со бројот на килограми, а резултатот дуплирајте го ако сте премногу активни. Тоа ќе ви овозможи да ја одржите мускулната мса, но и ќе го унапреди вашиот процес на слабеење.

Храната со највисок процент на протеини се риба, јаткасти плодови, грашок, семки, млечни производи.

Кога треба да го зголемите внесот:

Ако сте премногу активни

Тоа значи да вежбате барем 35 до 40 минути секој ден, пет дена во неделата, вклучувајќи ги и вежбите 2 или повеќепати неделно. Ако внесувате 1,2 до 2 грама протеин по килограм секој ден тоа ќе ви помогне да направите мускулна маса, особено ако практикувате HIIT тренинг.

Ако слабеете

На организмот му е потребно повеќе време да ги свари протеините за разлика од јаглехидратите и ви помагаат да се чувствувате сити подолго време. Исто така, протеините помагаат во излачување на хормоните кои се задолжени за намалување на чувството на глад.

Ако сте во средните години

Зголемениот внес на протеини во зрелите години ќе ви помогне да спречите појава на остеопороза и ќе бидете функционални и ќе се движите без проблеми.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

На која возраст жените имаат најсилен сексуален нагон?

Read more

Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје

Read more

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Здравје

Децата не кажуваат дека се анксиозни, но тоа го покажуваат

Read more

Топ 5 овошја кои содржат најмногу шеќер

Read more

Дали вежбањето може да влијае на апетитот?

Read more

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Топ 10 светски тајни кои никогаш нема да бидат откриени

Читај повеќе

Како и каде треба да го чувате биберот?

Читај повеќе

Грешка што ја прават паровите кога сакаат да си го подобрат сексуалниот живот

Читај повеќе

Како едноставно да се ослободите од мразот во замрзнувачот?

Читај повеќе

Дали свежото овошје и зеленчук секогаш се поздрави од замрзнатите?

Читај повеќе

Седум знаци дека врската ви е завршена, ама не сакате да признаете

Читај повеќе

Децата не кажуваат дека се анксиозни, но тоа го покажуваат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет рецепти за есенски крем чорби

Читај повеќе

Зошто ја користиме изреката „станал на лева нога“?

Читај повеќе