Колку се навистина поскапени автомобилите?

Последниот бран на поскапувања и инфлација го погоди особено пазарот на автомобили, па некогаш релативно достапните семејни автомобили станаа луксузен производ.

Разликите се уште поголеми кога се гледа во период од 30 години.

Според официјалните податоци на германскиот автомобилски клуб ADAC, автомобилите поскапеле и до 44 отсто во периодот од 2017 до 2022 година, што значително се одразило на продажните резултати и на автомобилскиот пазар во целина. Покрај пандемијата и прекините во испораките и недостигот на нови автомобили, причина секако е и инфлацијата, но една од главните причини се неоправданите поскапувања како и таргетираното исфрлање на подостапните модели од понудата.

Затоа е особено интересно истражувањето на германскиот магазин T-Online, кој ги спореди денешните цени на автомобилите со оние од 90-тите години на минатиот век.

Се разбира, германскиот бестселер - Volkswagen Golf - беше избран за споредба. Така, во 1991 година за третата генерација на Golf во основната верзија и со најслабиот мотор, во Германија требаше да се издвојат 10.200 евра, пресметано со конвертирање на цената од тогашните германски марки.

Како што одминуваше времето, цената стануваше сè поголема и повисока, па така во 2012 година основниот Golf чинеше 17.000 евра, додека во 2020 година цената достигна речиси 20.000 евра. Секако, голем скок на цените се случи во последните три години, па од почетокот на оваа година најприфатливиот Volkswagen Golf во Германија чини дури 29.560 евра!

Секако, треба да се биде искрен и да се признае дека од техничка страна, Golf 3 и Golf 8 се слични само по име, и дека количината на опрема за удобност и безбедност, како и пасивната безбедност на модерниот компактен автомобил е на многу повисоко ниво отколку кај автомобилите од пред 30 години.

реклама

Ништо повеќе нема да биде исто: „Кинезите“ влегоа во Топ 10

Read more

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Read more

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Read more

Авто новости

Volkswagen ќе прави евтини е-автомобили од 20.000 евра

Read more

Alfa Romeo никогаш повеќе нема да биде иста

Read more

Ништо повеќе нема да биде исто: „Кинезите“ влегоа во Топ 10

Read more

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Read more
 

Автомобили

Volkswagen ќе прави евтини е-автомобили од 20.000 евра

Читај повеќе

Alfa Romeo никогаш повеќе нема да биде иста

Читај повеќе

Ништо повеќе нема да биде исто: „Кинезите“ влегоа во Топ 10

Читај повеќе

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Читај повеќе
  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе