Колку сега „тежи“ најбогатиот човек во светот?

Личниот имот на Џеф Безос минатата недела ја надмина границата oд 200 милијарди долари, пренесе Fox Business.

Со тоа лидерот на Amazon го зацврсти лидерството на листата најбогати луѓе во светот, пред Илон Маск, шефот на Tesla. Со месеци тие двајцата се менуваа на врвот на листата најбогати луѓе во светот.

Но, во петокот личното богатство на Безос изнесуваше 202,3 милијарди долари, според пресметките на Forbes.

Францускиот бизнисмен Бернар Арно е на второ место со нето вредност од 182,8 милијарди долари, додека Маск е на третото место со 172,5 милијарди долари.

Најновиот раст на богатството на Безос е последица на добрите резултати во првиот квартал што го објави Amazon. Продажбата на компанијата скокна за 44 проценти и за повеќе од 108 милијарди долари, со што ги надмина интерните очекувања.

Безос би требало да се повлече од местото извршен директор во втората половина на 2021 година.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Живот

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Read more

Трите хороскопски знаци кои со годините стануваат сè поубави

Read more

Седум причини зошто луѓето родени во мај се посебни

Read more

Производи за вашиот дом и градина со попусти до -30%

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе