Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Луѓето се посреќни во врска во која сексот е важен дел, но досегашните истражувања не покажале колку секс е потребно за чувство на задоволство и поврзаност со партнерот.  

Има ли сексот неограничено влијание на стресот или постои доза според која е доволен, се запрашаа научниците од Универзитетот Торонто. Нивното истражување откри колку точно секс е потребно за среќа во долга врска или во брак, пренесе Huffington Post.

Според 23-годишна студија спроведена на 25.000 луѓе, идеално е да се води љубов еднаш неделно. Повеќе секс секако не е лошо, но во подолгите врски и во бракот, количината на среќа останува иста ако станува збор за секс еднаш или двапати неделно, а проблем е ако има помалку од тоа.

„Ова е добар потсетник за паровите да не чувствуваат притисок дека треба да имаат секс секој ден или секој втор ден. Сепак, сексот не треба да се запостави и луѓето треба да се трудат околу него, а со водење љубов еднаш неделно ќе го одржат нивото на интимност и страст“, вели Ејми Мјуиз, авторка на студијата.

Таа додава дека таа количина на секс не се однесува на новите парови, кои по непишано правило почесто имаат секс.

реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Во тек потрага по 39-годишниот Александар Черговски од Берово

Read more

Љубов и секс

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Read more

Зошто женетите мажи сакаат да флертуваат?

Read more

Жените кои секој пат доживуваат оргазам ги прават овие пет работи

Read more

Кои работи никогаш не треба да ги криете од партнерот?

Read more
 

Магазин

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе

Во Египет пронајдени 250 гробници стари повеќе од 4.000 години

Читај повеќе