Колку секс во просек има жената во брак?

Секој брак е приказна сама за себе и не може да се прави споредба на фреквентноста на сексуалните односи меѓу различни двојки.

Сепак, науката се занимава со истражување на сексуалниот живот на луѓето. Едно најново истражување спроведено во Велика Британија на примерок од 300 брачни двојки открива интересни податоци.

Со брзото темпо на живеење и сѐ побројните обврски во текот на денот, многу е тешко да се зачува совршениот однос со партнерот и да се одржува нивото на емоции и страсти.

Во анкетата спроведена на 300 брачни двојки на различни возрасти, испитаниците биле прашани колку често имаат сексуални односи.

Речиси половина од двојките воделе љубов еднаш неделно, а речиси 10% имаат секс само два пати месечно.

„Жените во брак кои велат дека секс со партнерот еднаш неделно или два пати месечно совршено им одговара воопшто не се реткост. Причината за тоа се токму ‘животните препреки’, стресот и обврските поради кои сексот може да стане предвидлив, па дури и здодевен, особено ако се форсира на поголема фреквентност“, објаснуваат научниците во извештајот од истражувањето.

Сексолозите сепак препорачуваат да се одржува интимноста и блискоста меѓу партнерите, без разлика колку често имаат секс. Колку поретко сме интимни со партнерот толку повеќе се намалува желбата и потребата да го направиме тоа.

Занемарувањето на интимноста со партнерот може да доведе до проблеми во врската, чувство на огорченост кај едниот или двајцата партнери, па дури и прељуба.

Експертите предлагаат да го одржувате „пламенот“ со тоа што најмалку еднаш дневно ќе се бакнувате и прегрнувате со саканата личност, а може да правите и други работи што ја зголемуваат интимноста, а не мора да е секс: лежете или спијте голи, бањајте се заедно, праќајте си секси пораки...

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Љубов и секс

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе