Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Шумски области со големина на Франција се обновиле природно ширум целиот свет во последните 20 години, покажа најновото истражување.

Регенерацијата на шумите вклучува природен начин за обновување на вегетацијата преку мала или никаква интервенција, а како што пренесува BBC, таквото обновување е често поевтино и резултира со раст на шуми што се поповолни за биолошката разновидност од оние што се активно засадени.

Еколошките групи тврдат дека природно обновените шуми успеваат да го „апсорбираат“ еквивалентот на 5,9 гигатони јаглерод диоксид, повеќе од годишните емисии во САД.

Тим експерти, предводени од Светската организација за заштита (WWF), користеа сателитски податоци за да создадат мапа на природно обновени шуми.

URL

Вилијам Болдвин-Кантело од Светската организација за заштита (WWF) смета дека Велика Британија треба да воведе поефикасни домашни закони што ќе овозможат реализација на потенцијалот на шумите како климатско решение и да спречат увоз на храна во европските земји што резултира со уништување на шумите во странство.

Тој додава дека природното пошумување не треба да се зема здраво за готово.

„Со цел да се избегнат опасните климатски промени и да се разбере потенцијалот на природните шуми во спречувањето на овие промени, ние мора да спречиме нивно понатамошно уништување на шумите и да се вклучиме во нивно обновување.

Сечата на шумите продолжува да одзема милиони хектари земја и шуми секоја година, значително повеќе отколку што успева да се регенерира“, рече Болдвин-Кантело.

Студијата посочува дека причина за надеж дава бразилската Атлантска шума, која природно се обнови од 2000 година и се прошири до големина приближна на површината на Холандија.

И во тајгата на северна Монголија, 1,2 милиони хектари шуми се обновија во последните 20 години, додека други слични обновени области вклучуваат централна Африка и крајбрежните шуми на Канада.

Но, научниците предупредуваат дека шумите ширум светот продолжуваат да се соочуваат со големи опасности.

Студијата наведува дека, и покрај „охрабрувачките знаци“ забележани во шумите долж бразилскиот брег, уништувањето на шумите е сè уште толку присутно што пошумените области мора да се зголемат повеќе од двојно за да се достигне минималниот праг на зачувување.

Лансирањето на проектот е заеднички напор на WWF, BirdLife International и WCS, кои покануваат други експерти да придонесат и да помогнат во проценката и рафинирањето на нивната мапа, која е во фаза на истражување.

Еден од наједноставните начини да се „отстрани“ јаглерод диоксидот од воздухот е садење дрвја. Но, научниците веруваат дека ако навистина сакаме ефикасно да ги намалиме емисиите на стакленички гасови, „треба да ги засадиме вистинските дрвја на вистинските места“.

реклама

Мајстор на денот: Погодил 7 пара и фатил 23 денари

Read more

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Жените открија во кои секс пози најтешко доживуваат оргазам

Read more

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Read more

Живот

Трите најчести грешки поради кои се расипува зимницата

Read more

Колкави се шансите да преживеете корона ако сте вакцинирани и ако не сте?

Read more

Важи за најдобар: Хороскопски знак кој не може да поднесе неправди

Read more

Девојката на Илон Маск: Син ми не ме вика мама, тој збор ми е одвратен

Read more
 

Магазин

Фински градинки поставија мини шуми во дворовите, имунитетот на децата веднаш подобрен

Читај повеќе

Предности и маани од гледањето порно филмови за жените и мажите

Читај повеќе

Трите најчести грешки поради кои се расипува зимницата

Читај повеќе
  • play_arrow

Колкави се шансите да преживеете корона ако сте вакцинирани и ако не сте?

Читај повеќе

Како да се ослободите од главоболката на природен начин?

Читај повеќе

Жените открија во кои секс пози најтешко доживуваат оргазам

Читај повеќе

Важи за најдобар: Хороскопски знак кој не може да поднесе неправди

Читај повеќе

Против досадното 'рчење: Растение идеално за во спалната

Читај повеќе

Брзо и лесно: Есенска пита од дуњи

Читај повеќе