Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Спиењето е неопходно за когнитивниот развој, јакнење на имунолошкиот систем и целокупниот напредок на вашето бебе. Меѓутоа, како да знаете колку часа сон е доволно во првите две години од неговиот живот?

Колку часа треба да спие новороденче?

Новороденчињата најчесто повеќе спијат отколку што се будни. Не постои магичен број кога станува збор за тоа колку часа треба да спие - тоа може да биде од 8 до 20 часа. Некои новороденчиња веќе после првите осум недели почнуваат да спијат по цела ноќ. Важно е да запамтите дека секое бебе е различно, а доколку не спие цела вечер, не постои причина за грижа.

Во првите неколку недели вашето бебе веројатно нема да може да остане будно подолго од неколку часа. Нема потреба во овој ран период да го навикнувате на одредени рутини.

Колку часа треба да спие дете кое има една година?

Се препорачува да спие околу два и пол часа преку ден и 11 часа навечер. Дневното спиење поделете го на два дела додека не почувствувате дека е способно да спие само еднаш во текот на денот. Тогаш детето обично има околу 18 месеци. Дремнувањето е корисно за децата и би требало да го прават ова до четвртата година.

Колку часа треба да спие дете кое има две години?

Кога детето ќе наполни две години, времето за спиење се намалува. Се препорачува да спие околу еден ипол час преку ден и 11 и пол часа навечер. Правете тоа што му одговара на него, наместо да се придржувате до стриктни правила. 

Овие чекори може да ви помогнат во согледување на потребите на детето:

Следете ги знаците

Во текот на првите три месеци, начинот на спиењето на бебето ќе биде нестабилен, но наскоро ќе забележите дека ви дава знаци на замор, како зевање и триење на очите или промени во неговото однесување. Може да стане раздразливо или да плаче повеќе од вообичаено.

Воведете рутина на спиење

Кога ќе наполни три месеци, може да почнете да воспоставувате рутина која ја сметате за соодветна. Обрнете внимание и на ритуалите пред спиење, како што се читање, галење и слично.

Уживајте во сонцето

Ставете го детето во количка и шетајте го секој ден за да биде доволно изложено на сончева светлина. Ова ќе им помогне полесно да се навикнат на циркадијалниот ритам, односно таканаречениот телесен часовник.

Хранете ги „во сон”

Околу 23 часот дајте им шише со млеко или доете ги, но не воспоставувајте контакт со очите. Полниот стомак им помага да заспијат полесно.

Направете да се чувствуваат сигурно

Оставете ваша слика во близина на бебето и прекривка која мириса на вас. Така ќе знаат дека не се заборавени додека се сами.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Здравје

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Read more

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Read more

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Read more

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Read more
 

Магазин

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе
  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе