Колку средства се собраа од Ice Bucket Challenge?

Се сеќавате ли на Ice bucket challenge? Еве на што се потрошени собраните милиони.

Пред 5 години се појави виралниот тренд наречен Ice Bucket challenge, чија цел беше да се прошири свеста за болеста амиотрофична латерална склероза. Милиони луѓе се полеваа со студена вода, вклучувајќи и познати личности.

Како и останатите вирални трендови, и на овој му помина модата, а грижата за собирање пари ја презеде некој друг.

Како што знаете, идејата беше да се полеете со студена вода и да предизвикате некој да го направи истото во наредните 24h.

Идејата најпрво беше замислена како казна за оние што не донираат, а приказната се претвори во хит затоа што дел од луѓето не знаеја за што станува збор. Едноставно сакаа да видат како познатите личности се полеваат со кофа студена вода.

Но, зад сето ова стои хумана цел, за да се соберат пари за болните лица.

Повеќе од 17 милиони учествуваа во акцијата, меѓу нив се Бил Гејтс, Опра, Тејлор Свифт и многу други.

Луѓето кои учествуваа во предизвикот собраа 115 милиони долари за АЛС.

Во рок од пет години потрошени се 80 милиони долари за истражувања, со цел да се продолжи животот на луѓето кои боледуваат од АЛС.

Остатокот од парите е потрошен на инвалидски колички и помагала.

реклама

Официјално: „La casa de papel“ добива петта сезона

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Здравје

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Read more

Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Read more

Магазин

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Читај повеќе

Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Читај повеќе
  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе