Колку средства се собраа од Ice Bucket Challenge?

Се сеќавате ли на Ice bucket challenge? Еве на што се потрошени собраните милиони.

Пред 5 години се појави виралниот тренд наречен Ice Bucket challenge, чија цел беше да се прошири свеста за болеста амиотрофична латерална склероза. Милиони луѓе се полеваа со студена вода, вклучувајќи и познати личности.

Како и останатите вирални трендови, и на овој му помина модата, а грижата за собирање пари ја презеде некој друг.

Како што знаете, идејата беше да се полеете со студена вода и да предизвикате некој да го направи истото во наредните 24h.

Идејата најпрво беше замислена како казна за оние што не донираат, а приказната се претвори во хит затоа што дел од луѓето не знаеја за што станува збор. Едноставно сакаа да видат како познатите личности се полеваат со кофа студена вода.

Но, зад сето ова стои хумана цел, за да се соберат пари за болните лица.

Повеќе од 17 милиони учествуваа во акцијата, меѓу нив се Бил Гејтс, Опра, Тејлор Свифт и многу други.

Луѓето кои учествуваа во предизвикот собраа 115 милиони долари за АЛС.

Во рок од пет години потрошени се 80 милиони долари за истражувања, со цел да се продолжи животот на луѓето кои боледуваат од АЛС.

Остатокот од парите е потрошен на инвалидски колички и помагала.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Здравје

10 предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Што се случува во телото во првите шест часа по утринското кафе?

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Читај повеќе

Одложен традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Читај повеќе

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо

Читај повеќе

Кои се најпаметните градови во светот?

Читај повеќе

Еко-концепт: Облакодер дизајниран да го впива загадувањето од воздухот

Читај повеќе
  • play_arrow

5 чекори за здрав живот на доктор Ентони Балдузи

Читај повеќе

Три најсебични хороскопски знаци

Читај повеќе
  • filter

Како да ја употребите бојата на сезоната во вашето есенско реновирање?

Читај повеќе