Колку сте опасни за сообраќајот кога чепкате во телефонот додека возите?

Производителите на автомобили често ги рекламираат своите нови модели како технолошко-забавни центри, иако е нејасно како треба да работи тој забавен дел кога возите, а технологијата често се крие зад неколку менија, низ кои треба да поминете додека возите.

Активните системи за безбедност во современите автомобили не се баш на нивото што ќе ве спаси ако, на пример, приближно ја процените брзината на влегување во остра кривина. Ако не бидете внимателни, ќе излетате од патот.

Центарот за технологија на компанијата Allianz објави податоци за 300 смртни случаи на возачи и патници во сообраќајот на германските патишта, чии животи згаснале затоа што на возачите им било оттргнато вниманието додека возеле, од смартфонот или од мултимедијалниот систем.

Тие заклучија дека користењето на овие уреди зад воланот резултира со повеќе смртни случаи отколку седнувањето зад волан откако сте пиеле алкохол.

Едноставната математика покажува дека ако не гледате на патот само две секунди, туку вниманието ви е свртено на мобилниот телефон или мултимедијалниот екран, ќе поминете 44 метри со брзина од 80 км/час. Добро е да се сетите на ова следниот пат кога ќе седнете зад волан.

реклама

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе