Колку телефоните зрачат: Дали навистина се толку опасни?

Се проценува дека во светот има дури 5 милијарди корисници на мобилни телефони. Не треба да го занемариме влијанието што тие го имаат врз нашето секојдневно функционирање, но и на нашето здравје.

Различни видови на електромагнетни бранови

Треба да се заштитиме од зрачењето, но за да го направиме тоа прво треба да сме запознаени со тоа колку мобилните телефони зрачат.

По дефиниција, електромагнетно зрачење е физичка појава низ која се шират електрични и магнетни бранови, односно фотони. Во електромагнетниот спектар има јонизирачки и нејонизирачки зраци. Во нејонизирачките спаѓаат микробранови, видлива светлина, инфрацрвени и ултравиолетови зраци. Бидејќи мобилните телефони испуштаат мали дози на ниско фреквентни радио бранови, тие исто така користат и нејонизирачки зраци.

Штетни последици од зрачењето

Смартфоните се софистицирани радиоапарати, тие имаат последици по човечкиот организам, иако не премногу значајни. 

Дали зрачењето на смартфоните влијае на здравјето?

Без оглед на многубројните истражување, не постојат доволно докази со кои може да се потврди штетното влијание на мобилните телефони врз физичкото здравје. Меѓу краткорочните ефекти се зголемена температура и затоплување на кожата, а во долгорочните последици се истражува развојот на тумор на мозокот.

Како да го намалите зрачењето на телефонот?

Ако сакате да бидете побезбедни и да го избегнете зрачењето на мобилниот телефон, најдобро е да ја ограничите нивната употреба, а ова особено се однесува на вашите деца. Не треба да им давате да користат смартфони, таблети и слично додека се развиваат.

Екстра совети
  • Разговарајте кратко
  • Повиците заменете ги со порака
  • Користете слушалки при подолги повици
  • Не го носете мобилниот во џеб
  • Телефонот не треба да ви биде блиску до главата додека спиете
  • Ограничете ги разговорите кога сигналот е слаб бидејќи со тоа се зголемува фреквенцијата, а со тоа и зрачењето
  • Ограничете ја употребата на телефон кај децата.
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Read more

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more

Мобилни

Сè што треба да знаете за Poco M3: Одлични перформанси и пристапна цена

Read more

Познато кога ќе биде претставен Xiaomi Mi 11

Read more

Сè што треба да знаете за новиот Xiaomi Mi 10T Lite

Read more

Што ново подготвија од Samsung?

Read more

Гик

Технологијата сè подобро препознава лица, дури и под маска

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Читај повеќе

Гејмерска сензација: Заработува повеќе од 6 милиони долари дневно

Читај повеќе

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Читај повеќе

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Читај повеќе

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите видеоигри за декември, втор дел

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Читај повеќе

Ова е формулата за веројатноста од зараза со коронавирусот

Читај повеќе