Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

А.С.
/ 01.08.2021 / 11:26

Иако многумина не мислат така, пешачењето може да биде ефикасен тренинг и начин за слабеење.

Ако сакате да пешачите и вашата цел е да изгубите вишок килограми, колку треба да пешачите дневно? Според сегашните препораки, тоа трае од 150 до 300 минути неделно. Поточно, треба да пешачите по половина час, пет дена во неделата.

Сепак, ако сакате да бидете сигурни дека правите нешто, треба да пешачите малку подолго од тоа.

Научникот Седрик Брајант вели дека треба да се стремите да пешачите од 45 минути до еден час секој ден. И не мора да го правите одеднаш, можете да одите по неколку прошетки дневно. Тој, исто така, советува кога ќе постигнете мал напредок, да се предизвикате и да започнете да одите по угорнина или со елек за тежина.

Покрај тоа, бидете креативни со вашите прошетки. Променете ја трасата, површината, околината.

Продолжете да читате: Дали е можно да се слабее само со пешачење?

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Фит

10 минути вежби за цврсти бедра со Памела Рајф

Read more

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Read more

Само за почетници: 10 минути вежби за стомачни мускули

Read more

Американски научници: Подобро да вежбате отколку да ги намалувате калориите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе