Колку украински војници во моментов се обучуваат во ЕУ?

Првиот човек на ЕУ за надворешна политика, Жозеп Борел, изјави во Полска дека досега 1.100 војници учествувале во мисијата на ЕУ за обука на украинската армија. Борел ја откри бројката за време на посетата на тренинг кампот во Бжег, Полска.

Тој рече дека мисијата ја покажала подготвеноста на Европа да ја поддржи Украина додека таа се брани од Русија. Министрите за надворешни работи на ЕУ потпишаа договор за Мисијата на ЕУ за воена помош за поддршка на Украина (ЕУМАМ) на 14 ноември, а официјалното започнување беше еден ден подоцна.

Неколку земји од ЕУ веќе обучија украински војници врз основа на национални договори. Вкупно до 15.000 војници ќе бидат обучени во 20 земји членки, пишува dpa.

Мисијата за обука ќе ја плати ЕУ, а Борел процени дека ќе биде околу 100 милиони евра.

реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Read more

Свет

Што потпишаа Путин и саудискиот принц Бин Салман?

Read more

Кумашинот на Путин ја регистрира „Втора Украина“ во Србија

Read more

Американскиот Сенат блокира милијарди предвидени за Украина и Израел

Read more

Почина Хуанита Кастро, противничка на комунизмот која соработуваше со ЦИА

Read more
 

Вести

Градски паркинг-Скопје утре нема да наплаќа за паркирање во зоните А, Б, Ц и Д

Читај повеќе
  • filter

7 декември 1993 година, почина Блаже Конески

Читај повеќе

Мајката на Вања: Сега ми е најважно да си го заштитам другото дете

Читај повеќе
  • play_arrow

Што потпишаа Путин и саудискиот принц Бин Салман?

Читај повеќе

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити

Читај повеќе

Кумашинот на Путин ја регистрира „Втора Украина“ во Србија

Читај повеќе

Httpool се ребрендира во Aleph за да го зајакне меѓународниот развој на огласувачите и брендовите

Читај повеќе

Промотивен пакет на ПроКредит Банка – Префрли плата и уживај во поволности цела година бесплатно

Читај повеќе

Американскиот Сенат блокира милијарди предвидени за Украина и Израел

Читај повеќе