Колку ви се скратува животот ако користите алкохол, цигари, дрога?

Ако сте редовен пушач, сигурно забележувате дека пушењето има лоши последици по вашето здравје и општата состојба на телото.

Една цигара им го скратува животот на пушачите за 14 минути, а со редовно пушење 20-тина цигари на ден си кратите 10 години од животот, покажа истражувањето објавено на treatment4addiction.com.

Врз основа на службени извори како Американскиот центар за контрола и превенција на болести и Американската служба за справување со злоупотреба на лекови, ментални болести и безбедност во сообраќајот, беше пресметано колку штетните навики како редовно пиење алкохол, пушење цигари и консумирање дроги го скратува животот.

Според нивните пресметки, алкохоличарите живеат 23 години помалку, а хроничните корисници на кокаин 34 години помалку. Една доза кокаин го скратува животот за пет часа, метадон за повеќе од 12,5 часа, а хероин за речиси 23 часа.

Водачот на истражувњето Џејк Три вели дека првично се заинтересирал да дознае колку навистина се штетни зависностите откако дознал дека една цигара во просек го скратува животот за 10 минути, па сакал да собере поконкретни податоци.

„Се прашавме каква е ситуацијата со користењето дроги и пиењето алкохол, па почнавме да ги анализираме достапните информации од доверливи извори“, вели Три и додава дека во пресметките користеле податоци за просечниот очекуван животен век на луѓето.

реклама

Најчестите грешки со кои ја уништувате самодовербата на детето

Read more

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Пет држави кои му се враќаат на животот како пред пандемијата

Read more

Здравје

Намирници кои го зајакнуваат имунитетот

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Read more

Нутриционистите откриваат: Ова е главната причина зошто се дебелеете

Read more

Пет намирници кои никогаш не треба да ги замрзнувате

Read more
 

Магазин

Рецепт на денот: Кремасто рижото со печурки и пармезан

Читај повеќе

Најчестите грешки со кои ја уништувате самодовербата на детето

Читај повеќе

Намирници кои го зајакнуваат имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Читај повеќе
  • filter

Се продава 8 века стар швајцарски дворец

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако би се телепортирале 200 години во минатото?

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Читај повеќе

Што значи кога сонувате дека паѓате?

Читај повеќе

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Читај повеќе