Колку витамин Д ви треба според возраста?

Без разлика каде живеете, статистиката покажува дека повеќето луѓе имаат недостаток на витамин Д.

„Од сто пациенти, би рекол дека 80 од нив имаат значителен недостиг“, изјави д-р Светлана Коган за Well + Good.

Ова е лоша вест бидејќи витаминот Д е моќна хранлива материја која е клучна за многу телесни функции - од репродуктивно и ментално здравје, преку здравје на коските, до силен имунолошки систем.

Недостатокот на витамин Д може да предизвика губење на густината на коските, лошо расположение и исцрпеност. Експертите отидоа дотаму што велат дека недостатокот на витамин Д е занемарена епидемија и дека само се влошува како што старееме.

„Недостатокот на витамин Д драматично се зголемува како што стареете“, истакнува д-р Лана Оливија. „Колку сте постари, толку покревки се вашите коски, толку помалку се вклучувате во физичка активност и помалку сончева светлина добивате, а сето тоа влијае на нивото на витамин Д.

Физичките и нутритивните потреби на секој човек се различни, поради што внесот на витамин Д треба да варира во зависност од возраста и големината на телото. Препораката на Националниот институт за здравје во однос на внесот на витамин Д е 400 меѓународни единици (IU) за деца до 12 месеци, 600 IU за лица на возраст од 1 до 70 години и 800 IU за лица постари од 70 години.

Нутриционистите препорачуваат да го зголемите внесот на храна богата со витамин Д како што стареете, особено за оние на возраст од 70 или повеќе години. Покрај тоа, тие препорачуваат изложување на сонце до 30 минути на ден за да му помогне на телото да синтетизира витамин Д.

Не треба да претерувате со витаминот Д бидејќи со текот на времето може да дојде до труење, а симптомите вклучуваат висок крвен притисок, дехидратација, често мокрење, зголемена жед, раздразливост, дезориентација, гадење и повраќање.

Според д-р Оливија, постарите луѓе се изложени на поголем ризик од недостаток на витамин Д, како и оние кои не прават вежби со тежина, имаат ограничена изложеност на сончева светлина, како и бремените жени.

Иако изворите на витамин Д во храната се сè уште релативно ограничени, со конзумирање на храна како јајца, лосос, туна и печурки може значително да го зголемите внесот.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Здравје

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Read more

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Read more

Што се случува во телото во првите 6 часа по утринското кафе?

Read more

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Read more
 

Магазин

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Читај повеќе

Како да ја спречите болката во ушите кога летате со авион?

Читај повеќе

Што се случува во телото во првите 6 часа по утринското кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Кинеската Атлантида“: Град под вода кој е целосно зачуван

Читај повеќе