Колку вода треба да пиете дневно за да ја зголемите мускулната маса?

А.С.
/ 02.08.2022 / 12:14

Водата е еден од најдобрите сојузници за зголемување на обемот, тонусот и силата на мускулите.

Освен што ги подмачкува зглобовите и ја контролира телесната температура, водата исто така ги транспортира хранливите материи до сите делови на телото, вклучувајќи го и мускулно-скелетниот систем и го снабдува телото со енергија.

Придобивки од хидратацијата

Пред сè, важно е да се разбере дека хидратацијата е од суштинско значење за нашето тело воопшто, а не само за раст на мускулите. Водата ги одржува сите телесни системи и органи во рамнотежа, вклучувајќи го срцето, мозокот, белите дробови, бубрезите и мускулите.

Дури и мало намалување на процентот на вода во телото од само два отсто може да резултира со благо намалување на мозокот, што го нарушува менталниот фокус и моторната координација, пишува Marca. Еден од најчестите знаци на блага дехидрација е заморот.

Како водата ви помага да билдате мускули?

Истражувањата покажаа дека пиењето вода може да помогне при слабеење бидејќи природно го поттикнува метаболизмот и го потиснува апетитот. Водата исто така игра клучна улога во зголемувањето на мускулната маса бидејќи ги транспортира хранливите материи до структурите на протеини и гликоген, главните извори на енергија во телото. Ова овозможува подобра слобода на движење, но помага и за градење мускули.

Колку вода треба да се пие дневно за да се зголеми мускулната маса?

Американскиот совет за вежбање препорачува пиење од 500 до 600 милилитри вода, обично два или три часа пред тренинг. Исто така, совет е да внесувате 230 милилитри непосредно пред тренинг и уште 200 до 300 милилитри на секои 10 до 20 минути за време на тренингот. Дополнително, се советува да пиете 230 милилитри вода најдоцна 30 минути по тренингот. Дополнително, за секој килограм телесна тежина изгубена со тренинг, треба да пиете помеѓу 900 милилитри и 1,4 литри вода.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Фит

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Read more

Вежби што ќе ви помогнат да трчате побрзо

Read more

Четири знаци кои покажуваат дека итно ви е потребен одмор од вежбање

Read more

Експертите го открија најдоброто време од денот за вежбање - се разликува кај жените и мажите

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе