Колку вода треба да пиете на ден за да изгубите тежина?

Ф.З.
/ 08.07.2024 / 15:30

Внесот на вода е многу важен за целокупната благосостојба на организмот, а може позитивно да влијае и на слабеењето. Ако активно се обидувате да изгубите тежина, зголемувањето на внесот на вода може значително да влијае на губењето килограми.

Нутриционистката и диететичарка Сушма Џаисвал вели дека кога се пие вода во текот на денот треба да се земат предвид факторите како возраста, полот и тежината, но дека препораката е да се пијат 4 до 8 чаши вода дневно за здравје.

Кога станува збор за слабеење, ситуацијата е нешто поинаква. Нутриционистката истакна дека студиите покажале дека мажите кои се обидуваат да ослабат треба да пијат од 10 до 13 чаши дневно, а жените треба да се стремат кон 8 до 9 чаши дневно.

„Доколку пиете една до две чаши вода пред оброк, тоа има неверојатен ефект врз слабеењето бидејќи тогаш имате тенденција да јадете помалку храна. Ако пиете вода пред оброк, исто така ќе внесете помалку калории поради помалото чувство на глад, што на крајот помага при управувањето со тежината и губењето килограми со текот на времето. Исто така, со намалување на апетитот на овој начин, можете да спречите прејадување, што пак може да придонесе за губење на тежината“, наведува таа.

Доколку не сте љубител на вода, нутриционистката препорачува да додадете малку сок од лимон или бобинки во водата за дополнителен вкус. Сепак, таа советува да не купувате вода со вкус бидејќи таквите пијалаци содржат шеќер.

Тагови
реклама

Фит

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Зелено смути ги топи масните наслаги од стомакот

Read more

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе