Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Телото губи повеќе течности во текот на летото, па затоа е важно да внесувате доволно вода. Меѓутоа колку вода треба да пиете во текот на летото?

Потребната количина на вода зависи од човек до човек, но за активните возрасни луѓе се препорачува да внесувате 2 до 4 литра дневно. Потребите можат да варираат со промена на надворешната температура.

На вашето тело му е потребно повеќе вода ако редовно вежбате. Многу е важно да ја надокнадите течноста која ќе ја изгубите на тренинг.

Се препорачува да пиете 2,7 литри вода дневно за жени и 3,7 литри за мажи.

Знаци дека ви треба вода

Бојата на урината ви открива дали би требало да пиете повеќе вода. Бојата на урината би требало да биде во светла боја, а ако е темна, тоа е знак дека ви треба вода. Уморот, сувата кожа, грчевите во мускулите, вртоглавицата се знаци за дехидрација.

Освен што може да испиете чаша вода, исто така може и да јадете намирници кои содржат голема количина на вода. Лубеницата е одличен избор бидејќи содржи голем процент на вода.

Освен лубеница може да јадете и краставици, целер, брокула и спанаќ.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Здравје

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Read more

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Read more

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Read more

Најчестите симптоми на корона кај оние кои биле вакцинирани, а потоа се заразиле

Read more
 

Магазин

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Читај повеќе

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Читај повеќе

Мали тајни на големите љубовни приказни

Читај повеќе

Рецепт на денот: Солени бомбици со туна

Читај повеќе

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Читај повеќе

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Читај повеќе

Најголеми опасности за децата што се кријат во дворовите и парковите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „светнете“ валканите патики да изгледаат како нови?

Читај повеќе