Колку вредат човечките органи на црниот пазар?

Ширум светот има луѓе на кои очајно им треба трансплантација на орган што е од животна важност. Иако медицината има напреднато многу и трансплантациите се почести и полесно изводливи, уште има значаен недостиг на органи. Барем по легален пат.

Црниот пазар со човечки органи е друга, многу морничава приказна. Еден бубрег на црниот пазар чини 100 до 200 илјади долари, а тука не е пресметана цената на нелегалната операција за трансплантација.

YouTube каналот Human Interests направи интересна анализа на црниот пазар за човечки органи и ова се резултатите.

 

реклама

Чек дис аут

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Read more

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Read more

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Read more

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Read more

Нови видеа

play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Read more
play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Read more
play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Read more
play_arrow

Дуа Липа објави нов спот за „Hallucinate“

Read more
play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more
play_arrow

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more
play_arrow

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Read more
play_arrow

Споредба на Хрватска и Србија

Read more
play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Read more
play_arrow

Стигна трејлерот за продолжението на Netflix хитот „The Kissing Booth“

Read more
play_arrow

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Read more