Колку вредат човечките органи на црниот пазар?

Ширум светот има луѓе на кои очајно им треба трансплантација на орган што е од животна важност. Иако медицината има напреднато многу и трансплантациите се почести и полесно изводливи, уште има значаен недостиг на органи. Барем по легален пат.

Црниот пазар со човечки органи е друга, многу морничава приказна. Еден бубрег на црниот пазар чини 100 до 200 илјади долари, а тука не е пресметана цената на нелегалната операција за трансплантација.

YouTube каналот Human Interests направи интересна анализа на црниот пазар за човечки органи и ова се резултатите.

реклама

Чек дис аут

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Read more

Првиот човек кој успеа да влета и излета од кратер на активен вулкан

Read more

Толку многу личи на Скарлет Јохансон што повеќе нема личен живот

Read more

Хит видео: Јутјубер покажа како изгледа просечниот ден на една балканска домаќинка

Read more

Нови видеа

play_arrow

Работа од дома, фејлови со мачки

Read more
play_arrow

Што ќе се случи со мегаградовите ако се стопи целиот мраз на Земјата?

Read more
play_arrow

Зошто пилотите чуваат скриена секира во авионот?

Read more
play_arrow

Знаци што откриваат дека некој е на стероиди

Read more
play_arrow

10 малку познати, но многу интересни факти за Земјата

Read more
play_arrow

Зошто треба да јадете намирници богати со цинк?

Read more
play_arrow

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Read more
play_arrow

Топ 10 женски групи кои повеќе не постојат

Read more
play_arrow

40 минути интензивни вежби за активирање на сите мускули

Read more
play_arrow

Кога забавата не се одвива според планираното, фејл компилација

Read more
play_arrow

Објавен трејлер за новиот филм „American Refugee“

Read more
play_arrow

10 празници со мрачно потекло

Read more