Колку вреди опремата на Ѓоковиќ во која ќе игра на Вимблдон?

Новак Ѓоковиќ денеска ја започнува сезоната на трева со егзибициски настап во Лондон, кој ќе биде увертира за Вимблдон, а до неодамна најдобриот светски тенисер на All England Club ќе настапи во нова опрема која чини многу.

Ѓоковиќ соработува со неколку од најпознатите производители на опрема кои на секој голем турнир лансираат нова линија на неговите брендирани артикли, а доколку сакате да се тренирате како него, ќе треба да издвоите значителна сума за тоа.

Lacoste ја дизајнира облеката за Ѓоковиќ, Asics е задолжена за патиките, а Новак игра со рекети Head. Традиционално, опремата на сите тенисери на Вимблдон ќе биде бела, а српските медиуми анализираа колку чини секоја опрема поединечно.

Поло маицата на Новак чини околу 100 евра, шорцевите се нешто поевтини и може да се купат за некои 80 евра. Дуксерите чинат 11 евра по парче, а чорапите околу 15. Тенка јакна вреди околу 150 евра, а белите патики Asics со тенки зелени линии околу 150 евра.

Интересно е што рекетот со кој настапува Ѓоковиќ не може да се најде во слободна продажба, а чини 200 евра. Конечно, торбата Head е во вредност од 100 евра, со што цифрата е околу 850 евра.

реклама

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Тенис

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Read more

Почна најчудниот Вимблдон досега: Ѓоковиќ и Надал повторно фаворити, се враќа Серена

Read more

Надал откри како се чувствува по третманот на стапалото

Read more

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Читај повеќе

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Читај повеќе

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Читај повеќе